DTLSO w Halowej Piłce Nożnej – SZUBIN 25.04.2015

najlepsz bramkarzKonradJuchSzubin był miejscem rozgrywek Diecezjalnego Turnieju Piłki Nożnej 25 kwietnia 2015 roku. Tym razem w walce o czołowe miejsca uczestniczyli najmłodsi, ponieważ turniej dotyczył kategorii szkoła podstawowa. Turniej rozpoczął się Mszą Świętą o godz. 9.00. „Eucharystia jest ważnym elementem turnieju, ponieważ łączy sprawy Boskie ze sprawami ludzkimi, w tym wypadku właśnie ze sportem.” – powiedział diecezjalny duszpasterz sportu ks. Robert Szczepański. Dokonano podziału 12 zespołów na dwie grupy po 6 drużyn. Każda z grup rozgrywała swoje mecze na innym boisku typu „Orlik”. System rozgrywek grupowych odbywał się na zasadzie „każdy z każdym”. Do fazy pucharowej awansowały po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Z pierwszej grupy do fazy pucharowej dostały się drużyny z parafii św. Kazimierza w Łochowie oraz św. Marcina Biskupa w Szubinie. Z grupy drugiej awansowały parafie Wniebowzięcia NMP w Kcynii oraz Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.

„Cieszy nas jako organizatorów to, że po raz kolejny zgłosiło się 12 parafii, co wskazuje na to, że wśród młodzieży jest duch sportu, jest zainteresowanie piłką nożną. Niestety z turnieju na turniej można zauważyć wyraźny spadek poziomu gry, wynika to z faktu, że rośnie nam tzw. „pokolenie komputerowe”, dlatego powinniśmy większy nacisk nakładać na wychowanie fizyczne młodzieży. Sport to też szacunek, wzajemne zrozumienie i rywalizacja oparta na zdrowych zasadach. Staramy się uczyć młodzież zasad „fair play”, co ma wskazywać na wzajemne poszanowanie na boisku.”- powiedział diecezjalny duszpasterz sportu ks. Michał Zawartowski.

„Emocji nie brakuje, cieszę się, że zaangażowanie wśród młodych ludzi jest tak ogromne. Gdy oglądam mecze rozgrywane podczas tego turnieju, przypominają mi się słowa św. Jana Bosko „Boisko żywe, szatan martwy”. Oby duch sportu przynosił jak najlepsze owoce w życiu tych młodych ludzi. Mam nadzieję, że kolejne turnieje również będą cieszyły się tak ogromnym zainteresowaniem.” – powiedział ks. Robert Szczepański

W finale zmierzyły się drużyny parafii św. Kazimierza z Łochowa i Wniebowzięcia NMP z Kcynii. Mecz zakończył się wynikiem 1:0 dla Łochowa. W meczu o III miejsce zmierzyły się drużyny parafii św. Marcina Biskupa z Szubina oraz Matki Bożej Zwycięskiej z Bydgoszczy. Mecz zakończył się wynikiem 0:0. O wyniku końcowym zadecydowały rzuty karne, które przysporzyły wielu emocji. Zawodnicy jednak nie dali się rozproszyć, rzuty karne zakończyły się wynikiem 2:0 i zwyciężyła parafia św. Marcina Biskupa z Szubina.

Na zakończenie zostały wręczone puchary i nagrody dla zwycięzców oraz dla najlepszego zawodnika i bramkarza turnieju, których wybrali sędziowie turnieju – Mirosław Iciak oraz Henryk Hoppe. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Alan Serwach z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy, a najlepszym bramkarzem Konrad Jucha z parafii Wniebowzięcia NMP w Kcynii.

Podsumowując cały turniej diecezjalny duszpasterz sportu ks. Michał Zawartowski nawiązał do słów św. Jana Pawła II, które wypowiedział na stadionie olimpijskim w Rzymie do zgromadzonych tam sportowców: „Nawet ktoś, kto jako sportowiec jest w pełni sił, jest gotowy do zwycięstw, to bez Chrystusa jego zwycięstwa nie mają celu ani sensu, dlatego droga młodzieży pamiętajcie, żeby w Waszym życiu było zawsze miejsce dla Pana Jezusa.”