II Diecezjalny Zjazd Liturgicznej Służby Ołtarza

Ponad trzystu ministrantów i lektorów wzięło udział 16 czerwca w Diecezjalnym Zjeździe Liturgicznej Służby, który odbywał się w Bydgoszczy. Podczas Eucharystii w Sanktuarium Nowych Męczenników miała miejsce promocja nowych lektorów. Następnie wszyscy wzięli udział w konkursie wiedzy liturgicznej oraz piłkarskich rozgrywkach sportowych.

Do zgromadzonych w imieniu biskupa Jana Tyrawy swoje słowo skierował dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy, ks. dr Sylwester Warzyński. Podczas kazania kapłan nawiązał najpierw do liturgii słowa. Następnie zwrócił uwagę na odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą służba bycia ministrantem oraz lektorem. – Jeśli stoję blisko ołtarza, uczestniczę w Eucharystii, to muszę zabiegać, aby i moje serce było niepokalane, czyste. Jestem w ten sposób wezwany, aby zmieniać to, co wciąż nie jest – mówiąc słowami dzisiejszej Ewangelii – „w tym, co należy do Ojca” – mówił.

Po kazaniu przyszedł czas na promocję ponad sześćdziesięciu lektorów, którzy od tej pory będą czytali Słowo Boże we wspólnotach na terenie całej diecezji. Wśród nich znalazł się Michał Kin z bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. – Od zawsze marzyłem, aby być w gronie tych wspaniałych ludzi. Uczestniczenie w duszpasterstwie Liturgicznej Służby Ołtarza to zadanie, aby życiem świadczyć o Słowie Bożym – powiedział.

Pod koniec Mszy św. ks. dr Sylwester Warzyński podziękował w imieniu biskupa Jana Tyrawy ks. Pawłowi Polcynowi, dotychczasowemu diecezjalnemu duszpasterzowi Służby Liturgicznej. Wręczył również dekrety ks. Grzegorzowi Wicińskiemu oraz ks. Marcinowi Świderskiemu, którzy od tej pory będą czuwali nad formacją ministrantów oraz lektorów.

Następnie wszyscy udali się do Bydgoskiego Klubu Sportowego „Chemik”, by wziąć udział w turnieju piłkarskim oraz turnieju rzutów karnych. Z kolei druga grupa wzięła udział w konkursie wiedzy liturgicznej, który odbywał się w Zespole Szkół nr 26 w Bydgoszczy. W tym roku grupą ministrancką, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich dyscyplinach zostali ministranci z Parafii Świętej Rodziny z Bydgoszczy. Zwycięscy otrzymali puchar przechodni biskupa Jana Tyrawy.