III Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów

Kilkaset osób uczestniczyło w III Diecezjalnym Zjeździe Ministrantów i Lektorów, który odbywał się 15 czerwca w Bydgoszczy.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej na bydgoskim Miedzyniu. Eucharystii przewodniczył i słowo wygłosił ks. dr Sylwester Warzyński. Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy reprezentował na spotkaniu biskupa Jana Tyrawę. W kazaniu kapłan zwrócił uwagę na strój ministranta, który przypomina szatę chrzcielną i wyraża szczególny związek z Chrystusem. – Ministrant, doświadczając z tak bliska obecności Jezusa w liturgii, musi dbać, by biały strój, który nosi, nie był tylko pustym znakiem – mówił ks. dr Warzyński.

Uczestnicy udali się na stadion Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz, który współorganizował część sportową zjazdu. – Nasz klub jest otwarty przede wszystkim na dzieci i młodzież, którzy chcą rozwijać się piłkarsko. Dlatego zawsze, kiedy organizowane są jakiekolwiek turnieje, odczuwamy wielką radość. Marzy nam się również, aby w tym miejscu mogły odbyć się rozgrywki międzydiecezjalne – dodał sekretarz klubu Piotr Kozłowski.

Gimnazjaliści tworzący 16 zespołów wzięli udział w turnieju piłki nożnej, a reprezentanci szkół podstawowych w liczbie 14 drużyn w konkursie rzutów karnych. – Owoc naszej dwuletniej pracy to zwiększająca się liczba ministrantów i lektorów spotykających się na organizowanych przez nas turniejach. Wierzę, że ten element spotkania z Bogiem w kościele i na boisku ma ogromne znaczenie. – powiedział diecezjalny duszpasterz sportu ks. Michał Zawartowski. – Za nami to, co najważniejsze, czyli Msza św. i wspólna modlitwa. To także czas na rywalizację na boisku. Te dwa elementy są niezmiernie ważne w pracy z ministrantami – dodał diecezjalny duszpasterz sportu ks. Robert Szczepański.

Spotkanie zakończył pokazowy mecz piłki nożnej księża kontra działacze Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz. Wspólnota parafialna, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich kategoriach, otrzymała puchar przechodni biskupa Jana Tyrawy.

WYNIKI SPORTOWE

Rzuty karne – szkoła podstawowa

1. Niepokalanego Poczęcia NMP – Bydgoszcz

2. Świętej Rodziny – Bydgoszcz