IV Diecezjalny zjazd ministrantów i lektorów

Diecezja bydgoska ma dziewięciu nowych ceremoniarzy i stu trzech lektorów. Otrzymali oni promocję podczas Mszy św. w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, której 14 czerwca przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.
Eucharystia zainaugurowała tym samym IV Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów. Pasterz diecezji podkreślił, że zjazd odbywa się w liturgiczne wspomnienie bł. bp. Michała Kozala – męczennika i patrona diecezji bydgoskiej.

Przypomniał również, że istotą ludzkiego życia jest bycie dla drugiego. Przywołał jednocześnie termin łaciński „ministrare”, który oznacza „służyć, pomagać”. – Od tego słowa pochodzi m.in. słowo ministrant. To ktoś, kto jest szczególnym obrazem tej prawdy, że człowiek może się uszczęśliwić tylko wówczas, kiedy będzie pamiętać o innych, aby im czynić dobro. Ta prawda dotyczy nie tylko ministrantów, ale każdego człowieka – powiedział bp Tyrawa.

Kandydaci na ceremoniarzy oraz lektorów brali wcześniej udział w specjalnych kursach, które zostały przeprowadzone na terenie diecezji. – Spotykając się na naszej dorocznej uroczystości, przypominamy wszystkim, że Kościół to również ludzie młodzi. Jednocześnie powinniśmy cieszyć się, że ci chłopcy chcą być blisko ołtarza – powiedzieli ks. Grzegorz Wiciński i ks. Marcin Świderski, diecezjalni duszpasterze Służby Liturgicznej.

Każdy otrzymał specjalne „testimonium”, które było jednocześnie potwierdzeniem przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia nowych funkcji. – To zaszczyt, że powierza się nam coś ważnego – dodał ceremoniarz Tomasz Białczyk z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.

Po Eucharystii część uczestników wzięła udział w olimpiadzie wiedzy liturgicznej, która obejmowała w tym roku także treści z Ewangelii św. Mateusza. W zależności od wieku przygotowano po 35 i 50 pytań testowych. Pierwsze miejsca zdobyli: w kategorii szkół podstawowych Dominik Grolewski z parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku, a w kategorii gimnazjów Adrian Basinski ze wspólnoty św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim.

IV Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów stanowi również część sportowa. Na obiektach Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz uczniowie szkół podstawowych tworzący 15 drużyn wzięli udział w turnieju piłki nożnej, a reprezentanci gimnazjum w liczbie 11 drużyn w konkursie rzutów karnych. Pierwsze miejsce w turnieju piłki nożnej zajęli reprezentanci wspólnoty bł. Michała Kozala w Solcu Kujawskim a w konkursie rzutów karnych zawodnicy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. – Istotą sprawy jest to, że poprzez sport przyciągamy do Pana Boga. Zależy nam, aby sport kojarzył się młodzieży z tym co piękne i wartościowe – dodali diecezjalni duszpasterze sportu ks. Robert Szczepański i Michał Zawartowski.

Również wspólnota parafialna, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich kategoriach, otrzymała puchar przechodni biskupa Jana Tyrawy. Okazała się nią parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.