I Diecezjalny zjazd ministrantów i lektorów

jm, Bydgoszcz, 2011-06-11

O roli chrześcijaństwa i świadczeniu o nim we współczesnym świecie mówił podczas pierwszego diecezjalnego zjazdu ministrantów i lektorów bp Jan Tyrawa. Hierarcha przewodniczył dzisiaj w bydgoskiej katedrze Mszy św., podczas której miała miejsce promocja nowych lektorów oraz błogosławieństwo ceremoniarzy parafialnych.

Zwracając się do ponad czterystu członków służby liturgicznej, bp Jan Tyrawa podkreślił znaczenie katedry bydgoskiej jako miejsca szczególnego nauczania, które spoczywa w tym wypadku na pasterzu lokalnego Kościoła. Ordynariusz postawił również pytanie, które wypowiedział znany niemiecki pisarz Heinrich Böll, czy można sobie wyobrazić świat bez Chrystusa? – Chciałbym, abyście na początku zrobili ważny krok. Wyszli z tej katedry i nie wstydzili się chrześcijaństwa. Później powinny być kolejne – polegające na jego zgłębianiu i wcielaniu w życie indywidualne i społeczne – dodał.

Po homilii przyszedł czas na promocję lektorów i błogosławieństwo nowych ceremoniarzy. Swoje przyrzeczenia wypowiedziało ponad sto osób. – Ci młodzi ludzie są przy ołtarzu przede wszystkim po to, aby służyć Jezusowi. Należy podkreślić, że wiele zależy od nas samych – duszpasterzy, którzy ministrantów, lektorów, ceremoniarzy powinni tego uczyć – powiedział dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Diecezji Bydgoskiej, ks. dr Sylwester Warzyński.

Ceremoniarze parafialni przeszli wcześniej kilkumiesięczną formację, która obejmowała osiem spotkań oraz trzydniowe rekolekcje zamknięte w okresie Wielkiego Postu. – Wierzę w to, że te osoby, zachwycone pięknem liturgii, będą żyć tym, co głoszą, pociągając za sobą innych – powiedział odpowiedzialny za kurs kleryk Karol Rawicz Kostro z bydgoskiego seminarium. – Na pewno wiele się nauczyłem. Był to czas umocnienia dla mojej posługi, która jest służbą samemu Bogu – powiedział ceremoniarz Przemysław Klimek.

Diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, ks. Paweł Polcyn, podkreślił, że aby zostać jej członkiem, trzeba być kimś autentycznym. – Być przykładem, wzorem tego, że droga, jaką proponuje nam Pan Jezus, jest możliwa do zrealizowania i daje człowiekowi szczęście – powiedział kapłan. – Bliskie obcowanie z Chrystusem przy ołtarzu, czytanie Jego słowa umacnia mnie każdego dnia. Pomaga również w kryzysach młodego wieku – dodał lektor Maciej Matecki.

Diecezjalny zjazd służby liturgicznej ubogaciły zawody sportowe przygotowane przez diecezjalnych duszpasterzy, a także spotkania w seminarium duchownym. Uczestnicy, będąc w murach uczelni, mogli zapoznać się z prezentacją zdjęć z życia seminaryjnego, wziąć udział w konkursach liturgicznych, a także obejrzeć film „Tajemnica Eucharystii”.